Yeni Zelanda Saldırısı

28.03.2020

simple web maker
Seviye 1
Brenton Tarrant 29 yaşında. O, 15 Mart 2019'da Yeni Zelanda’da iki camiye girdi. Elinde silahlar vardı. Camideki 51 kişiyi öldürdü. Olayı internet üzerinden canlı yayımladı.
Bu hafta Brenton Tarrant’ın mahkemesi vardı. Tarrant suçlamaları kabul etti.
Brenton Tarrant, Auckland kentinde güvenlikli bir cezaevinde kalıyor. Tarrant mahkemeye video bağlantısı ile katıldı. Hakkındaki 51 cinayeti ve terör suçlamalarını kabul etti. Bu herkes için sürpriz oldu.
Tarrant daha önce de ifade verdi. Ama o zaman suçlamaları kabul etmedi. Tarrant her şeyi neden kabul etti? Bilmiyoruz. Karar yakında açıklanacak.
Yeni Zelanda Başbakanı açıklama yaptı. “Sanığın suçunu kabul etmesi, mağdurları biraz rahatlatacak.” dedi.
Seviye 2
Yeni Zelanda’daki iki camiye saldırıp 51 kişiyi öldüren Brenton Tarrant, hakkındaki suçlamaları kabul etti.
Tarrant’ı, Auckland kentinde yüksek güvenlikli bir cezaevinde tutuyorlar. 29 yaşındaki sanık duruşmaya video bağlantısıyla katıldı. Tarrant, hakkındaki 51 cinayet ve terör suçlamalarının tamamını sürpriz bir biçimde kabul etti.
Tarrant daha önce verdiği ifadelerinde suçlamaları reddetti. Şimdi ise suçlamaları neden kabul ettiği bilinmiyor. Tarrant’ın tüm suçlamaları kabul etmesi sonrası saldırısının kararı açıklanacak.
Ancak mahkemenin, kararı ne zaman açıklayacağı bilinmiyor.
Yeni Zelanda Başbakanı “Sanığın suçunu kabul etmesi, saldırılardan sağ kurtulanları bir miktar rahatlatacak.” dedi.
Tarrant, 15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki ki camiye saldırdı. Müslümanlar cuma namazı için camideydi. Tarrant ibadet sırasında silahlı saldırı düzenledi ve 51 kişiyi öldürdü. Bu saldırıyı internet üzerinden canlı olarak yayımladı.
Seviye 3
Yeni Zelanda’daki camilerde 51 kişiyi öldüren Brenton Tarrant, hakkındaki suçlamaları kabul etti.
Auckland kentinde, yüksek güvenlikli bir cezaevinde tutuklu bulunan 29 yaşındaki sanık video bağlantısıyla katıldığı duruşmada, hakkındaki 51 cinayet, 40 kez cinayete teşebbüs ve terör suçlamalarının tamamını sürpriz bir biçimde kabul etti.
Tarrant daha önce verdiği ifadelerinde söz konusu suçlamaları reddetmişti. Bu tavrını neden değiştirdiği bilinmiyor. Zanlının tüm suçlamaları kabul etmesi ile birlikte davaya gerek kalmadan karar açıklanabilecek.
Ancak mahkeme heyeti, sanıkla ilgili ne zaman hükmünü açıklayacağı konusunda bir tarih açıklamadı.
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, sanığın suçunu kabul etmesinin, saldırılardan sağ kurtulanları ve kurban yakınlarını bir de "dava ızdırabı" yaşamak zorunda kalmayacakları için bir nebze rahatlatacağını ifade etti.
Aşırı sağcı Tarrant, 15 Mart 2019 tarihinde ırkçı bir saldırı gerçekleştirmişti. Tarrant, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde bulunan El Nur ve Linwood camilerine, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlemişti. 51 kişiyi katlettiği bu saldırıyı internet üzerinden canlı olarak yayınlamıştı.© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır