Koronavirüs Kelimesi Yasak

06.04.2020

free site templates




Seviye 1
Kovid-19 salgını neredeyse her ülkede var. Resmi bilgilere göre Türkmenistan’da Kovid-19 hastası yok. Türkmenistan’da yetkililer "koronavirüs" kelimesini yasakladı.
Türkmenistan’da gazeteler, televizyonlar devlete ait. Bunlar, haberlerde "koronavirüs" kelimesini kullanmıyorlar.
Yetkililer daha önce bir kitapçık hazırladı. Bu kitapçıkta koronavirüs kelimesi vardı. Önlemler hakkında bilgiler de vardı. Bu kitapçığı tekrar yayımladılar. Ama yeni kitapçıkta koronavirüs kelimesi yok.
Türkmenistan Başkanı Mart ayında bir karar aldı. Bu hastalık için bir bitki kullanacaklar. Bu bitkiden tütsü yapacaklar. Bu tütsüleri devlet alanlarına koydular.
İddiaya göre Türkmenistan’da iki koronavirüs hastası var. Fakat yetkililer, bu doğru değil, dedi.




Seviye 2
Kovid-19 salgını neredeyse her ülkede var. Resmi bilgilere göre Türkmenistan’da hiçbir koronavirüs hastası bulunmuyor. Ama yine de Türkmenistan "koronavirüs" kelimesini yasakladı.
Türkmenistan’da basın kuruluşları devlet kontrolünde ve bunlar artık haberlerde "koronavirüs" kelimesini kullanmıyor.
Daha önce okullarda koronavirüs ile ilgili bir kitapçık dağıttılar. Şimdi ise bu kitapçıklardan koronavirüs kelimesini çıkardılar. Bu kitapçık salgından nasıl korunmaları gerektiğini anlatıyor. Şubat ayı başında kitapçıkta koronavirüs kelimesi vardı ama yeni basımlarda bu kelime yok.
Türkmenistan Kovid-19 salgınına karşı bazı tartışmalı önlemler alıyor. Başkan Berdimuhammedov Mart ayında bir karar verdi. Buna göre çok faydalı olduğu düşünülen bir bitkiden tütsüler yaptılar ve bunları kamu alanlarına yerleştirdiler.
Türkmenistan’da en az iki koronavirüs vakasının olduğunu iddia ediyorlar. Ancak yetkililer bu bilgiyi yalanladı.




Seviye 3
Kovid-19 salgının ulaşmadığı ülke neredeyse kalmazken resmi verilere göre Türkmenistan’da hiçbir koronavirüs hastası bulunmuyor. Ama yine de devlet yetkilileri aldığı karar ile koronavirüs kelimesine sansür getirdi.
Devlet kontrolündeki basın kuruluşları haberlerinde artık koronavirüs kelimesini kullanamıyor.
Ayrıca koronavirüs kelimesinin okullara dağıtılan bilgi broşürlerinden de kaldırıldığı belirtiliyor. Salgına karşı alınması gereken önlemlerin açıklandığı broşürde, şubat ayı başında koronavirüs kelimesi olduğu hâlde yeni basımlarda bu kelime yer almıyor.
Diğer yandan Türkmenistan'da Kovid-19 salgınına karşı bazı tartışmalı önlemler alınıyor. Başkan Berdimuhammedov'un Mart ayında verdiği bir karar üzerine çok faydalı olduğu düşünülen üzerlik otu bitkisinden yapılan tütsüler, kamu alanlarına yerleştirildi.
Türkmenistan’da en az iki koronavirüs vakasının bir hastanede izole edildiği ancak yetkililerin bu bilgiyi yalanladığı belirtiliyor.



© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır