Sağlıklı Dünya

11.04.2020

best css templates
Seviye 1
Koronavirüs sebebiyle çevre değişiyor. Hükümetler kurallar koyuyor. İnsanlar dışarı çıkmıyor. İşletmeler durdu. Bazı fabrikalar kapandı. Bunlar çevreyi çok etkiliyor. Uydular bu değişimi görülebilir.
Çin'in üzerindeki hava daha temiz. Bilim adamlarına göre bunun sebebi koronavirüs.
İtalya, Avrupa'daki yeni koronavirüs merkezi. Uydular orada da benzer değişiklikler gördü. Havanın kalitesi daha iyi. Şehirler de daha temiz. Venedik ünlü bir İtalyan şehri. Orada birçok su kanalı ve turistler için birçok gemi var. Şimdi turist yok. Su temiz. İnsanlar balıkları görebilir.
Hindistan dünyanın en kirli ülkelerinden biri. Normalde Hindistan'da hava çok kötü. Durum değişiyor. Hava daha temiz. İnsanlar mavi gökyüzünü görebilir.
Seviye 2
Uydular, çevre üzerindeki koronavirüs değişikliklerini görebilir. Koronavirüsün etkilediği ülkelerde kirlilik seviyeleri düşmüş.
Uydu görüntüleri, Çin'deki zehirli gazların seviyelerinin değiştiğini gösteriyor. Avrupa Uzay Ajansı yetkilileri, bunun nedenini bu ülkedeki endüstriyel faaliyetin azalmasına bağlıyor.
Uydu İtalya'da da aynı değişiklikleri kaydetti. İtalya pandeminin yeni merkez üssü ve değişiklikler birçok yerde görülebilir. Venedik şehrinde çok az trafik var ve ünlü kanallardaki su artık balıkları görebilecek kadar temiz.
Hindistan 2019 yılında dünyanın en kirli ülkelerinden biriydi. Şimdi gökyüzü temiz ve hava kalitesi daha iyi.
Seviye 3
Koronavirüsten korunmak için alınan küresel önlemlerin çevresel etkisi artık uzaydan da görülebilir. Koronavirüsten etkilenen ülkelerde kirlilik seviyeleri keskin bir şekilde düştü.
Uydu görüntüleri, Çin genelinde azot dioksit seviyelerindeki dalgalanmaları göstermektedir. Bir Avrupa Uzay Ajansı yetkilisi, bunun tüm endüstriyel faaliyetlerin önemli ölçüde azalmasından kaynaklandığını söyledi.
Uydu, pandeminin yeni merkez üssü İtalya'da aynı modeli kaydetti. Ancak, değişiklikleri görmek için uzaydan bakmaya da gerek yok. Venedik'te, trafiğin yoğun olduğu kanallar şu an sessiz ve kanallardaki sular artık balık gruplarını görebilecek kadar berrak.
Hindistan, koronavirüse karşı sıkı önlemleri uygulayan en son ülkelerden biri ve alınan önlemlerin etkisi zaten belirgin bir şekilde görülüyor. Ülke, 2019 yılında dünyanın en kirli 30 kentinden 21'ine ev sahipliği yapıyordu ancak şimdi hava kalitesi önemli ölçüde arttı.© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır