Koronavirüs Uygulaması

24.04.2020

html templates
Seviye 1
Google ve Apple şirketleri birlikte çalışıyor. Özel bir uygulama yapmak istiyorlar. Bu uygulamanın amacı koronavirüsü durdurmak.
Kullanıcılar bu uygulamayı telefonlarına yükleyecekler. Uygulama koronavirüslü insanları bulabilir.
Koronavirüslü kişi bilgileri uygulamaya girecek. Diğer insanlar bu bilgiyi görecek. Uygulama insanların telefonlarına bir mesaj gönderecek. İnsanlar koronavirüslü birini bilecekler.
Bazı insanlar gizlilikten korkuyor. Kişisel bilgileri paylaşmak istemiyor. Dünyadaki birçok ülke benzer uygulamaları deniyor. Ancak, gizlilikle ilgili sorunları var.
Yaklaşık 3 milyar kişi Google ve Apple kullanıyor. Kişisel bilgileri güvende olmalı. Google ve Apple bu sorunu çözmeyi umuyor.
Seviye 2
Google ve Apple şirketleri birlikte çalışıyor. Koronavirüsün yayılmasını durdurmak için bir yazılım yapmak istiyorlar.
Sistemi kullanmak isteyen kişiler telefonlarına özel bir uygulama yüklemeli. Bu uygulama bluetooth ile insanları birbirine bağlayacak ve koronavirüslü insanları izleyecek.
Bir kişi koronavirüslü ise, bu bilgiyi uygulamada paylaşabilir. Diğer kullanıcılar, bu kişiyle iletişim kurduğu zaman bildirim alır.
Dünyadaki birçok ülke benzer bir fikir ortaya attı. Ancak, genellikle gizlilik veya bağlantı ile ilgili sorunları var. Google ve Apple bu sorunları çözebileceklerini ve yazılımlarının iyi çalışacağını umuyor.
Seviye 3
Google ve Apple, Kovid-19 testi pozitif çıkan bir kişi ile iletişim kuran kişileri uyarmak için yazılım geliştirmeye çalışıyor.
Virüs izleme platformu, kullanıcıları bluetooth üzerinden halk sağlığı yetkilileri tarafından yönetilecek bir uygulamaya bağlayacak.
Bir kişinin Kovid-19 testi pozitif çıkarsa ve uygulamada bu bilgileri paylaşırsa, diğer kullanıcılara bu kişiyle yakınlaştıklarında bildirim gönderilecek. Ancak, insanlar bilgilerini gizli tutmak isterse devre dışı bırakabilir.
Dünyadaki birçok ülke bu stratejiyi uygulamaya çalıştı ancak gizlilik ve bağlantı engelleriyle karşılaştılar. Google ve Apple, yazılımlarının bu sorunları çözeceğini ve koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olacağını umuyor.
© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır