Ramazan ve Koronavirüs

24.04.2020

free responsive website templates
Seviye 1
Ramazan, hicri takvimin dokuzuncu ayıdır. Müslümanlar için ramazan ayı mübarektir. Ramazan ayında Müslümanlar oruç tutar. Müslümanlar ramazan ayına "11 Ayın Sultanı" diyor. İslam dünyasının en önemli ayı ramazandır.
Bugün tüm Müslümanlar oruç tutuyor. Çünkü bugün Ramazan başladı. Geçmiş yıllarda Müslümanlar ramazan ayında camilere gitti, beraber ibadet etti. Ama bu ramazanda bunlar olmayacak. Çünkü koronavirüs tüm dünyayı etkiliyor. Ramazan ayını da etkileyecek. Bu ramazan ayında toplu iftar yok, cemaatle teravih yok, umre yok...
Müslümanlar bu ramazanda geçmiş yıllardaki pek çok fiili yapmayacak. Çünkü Müslüman devletlerde toplu ibadetler yasak.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ramazan ayında toplu ibadet ve iftar yemekleri yapılmamalı. Sağlıklı insanlar oruç tutabilir. Koronavirüsün oruca olumsuz etkisi yok.
Müslüman devletlerde salgın sebebiyle birçok iş yeri ve dükkân zaten kapalı.
Seviye 2
Hicri takvimin dokuzuncu ayı olan ramazan, Müslümanlar için mübarektir. Ramazan ayında Müslümanlar oruç tutar. Bugün ramazan ayı başladığı için tüm Müslümanlar oruç tutuyor.
Önceki yıllarda ramazan ayında Müslümanlar camilere gitti, beraber ibadet etti. Ama bu ramazanda koronavirüs sebebiyle bunlar olmayacak. Koronavirüs tüm dünyayı etkilediği gibi ramazan ayını da etkileyecek. Bu ramazan ayında toplu iftar, cemaatle teravih, umre olmayacak. Koronavirüs, bayramı da etkileyecek.
Müslümanlar ramazan ayı için "11 Ayın Sultanı" der. Müslümanlara göre en önemli ay ramazandır. Müslümanlar bu ramazan'da ibadetlerini geçmiş yıllardaki gibi yapamayacak. Birlikte yapılan bütün fiiller insanlara zarar verebilir. Bu sebeple Müslüman devletlerde yetkililer toplu ibadetleri yasakladı.
Dünya Sağlık Örgütü, ramazan ayında toplu ibadet ve iftar yemekleri yapılmamalı, dedi. Sağlıklı insanlar oruç tutabilir, koronavirüs orucu olumsuz etkilemez, dedi.
Müslüman devletlerde salgın sebebiyle birçok iş yeri ve dükkân zaten kapalı.
Seviye 3
Müslümanlar Kovid-19'un etkisi ile ramazana hüzünlü giriyor: Toplu iftar yok, cemaatle teravih yok, umre yok...
Toplu iftarlar, binlerce insanın katıldığı teravih namazları, ramazan alışverişleri, kalabalık sahurlar ve pide kuyrukları...
Müslümanlar tarafından "11 Ayın Sultanı" olarak adlandırılan İslam dünyasının en önemli ayı Ramazan'da, daha önceden yapılan birçok gelenek ve toplu ibadet yapılamayacak. Bunun sebebi koronavirüs salgını ve bu kapsamda alınan karantina uygulamaları.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ramazan ayında toplu ibadet ve iftar yemeklerinin yapılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. DSÖ, sağlıklı insanların oruç tutabileceğini ve bunun koronavirüs salgınına olumsuz bir etkisinin olmadığını açıkladı.
Pek çok Müslüman devlette salgın sebebiyle birçok iş yeri ve dükkân kapalı tutuluyor.© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır