Yorgun Gözler

10.05.2020

build your own website
Mobirise

Birçok ülkede koronavirüs var. İnsanlar evlerinde kalmalı. Ama insanlar televizyonu çok izliyor. Veya bilgisayar karşısında çok oturuyor. Bu, gözler için iyi değil. Uzmanlar, bu, gözlerimizi yorabilir, diyor.
İnsanlar uzun süre ekrana bakıyor. Bu esnada gözlerini kırpmıyor. Bu sebeple gözler kuruyor ve kızarıyor. İyi göremiyor. Ayrıca başımız ağrıyor.
20-20-20 kuralına dikkat etmek lazım. Mesela bir ekrana 20 dakika baktık. Sonra 20 saniye uzağa bakmalıyız. Bu uzaklık 20 fit(6 metre) olmalı. O zaman gözlerimiz rahatlayabilir. Okuma gözlüğü de yardımcı olabilir.  

İnsanlar televizyonlarının ve bilgisayarlarının önünde çok zaman geçiriyorlar. Sebebi, insanların evde kalmasına neden olan koronavirüs.
Uzmanlar, ekran karşısında daha fazla zaman geçirmenin gözlerimizi yoracağını söylüyor. Ekrana çok yakından baktığımız zaman sık sık göz kırpmıyoruz. Dakikada 2-3 defa eksik göz kırpıyoruz. Bu da bir saatte 120-180 defa yapıyor. Bu yüzden gözlerimiz kuruyor ve kırmızılaşıyor, iyi göremiyoruz ve başımız ağrıyor.
Gözlerimize yardımcı olabilecek 20-20-20 kuralı var. Bir ekrana 20 dakika baktığımızda, bir ara vermeli ve 20 saniye boyunca 20 fit (6 metre) uzaklıktaki bir şeye bakmalıyız. Gözlerimizi rahatlatmak için okuma gözlüğü satın alabiliriz. 

İnsanlar Kovid-19 nedeniyle ekran karşısında daha fazla zaman harcıyorlar ve uzmanlar bunun gözlerimize zarar verebileceğini söylüyor.
Sokağa çıkma yasağı nedeniyle, insanlar daha fazla ekrana bakıyor, sosyal medyada geziniyor ve geçen aydan yüzde 10-15 daha fazla görüntülü sohbet ediyor.
Ekranlara çok yakın kaldığımızda gözlerimizi daha az kırpıyoruz. Bu da gözlerimizi olumsuz etkiliyor. Ekran karşısında dakikada 2-3 defa daha az göz kırpıyoruz. Bu da bir saatlik ekran karşısındaki toplantıda 120-180 eksik göz kırpması demek. Bu, gözlerde çok fazla rahatsızlığa, yanmaya, kızarıklığa, bulanık görmeye ve baş ağrısına neden olabilir.
20-20-20 kuralı göz yorgunluğuyla mücadeleye yardımcı olabilir. Bu kurala göre 20 dakika boyunca bir ekrana baktığımızda, bir mola vermeliyiz ve 20 saniye boyunca 20 fit (6 metre) uzaktaki bir nesneye bakmalıyız. Okuma gözlükleri de gözü korumaya yardımcı olabilir. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır