Zeytin Yeşili Kaplumbağalar

18.05.2020

free site maker
Mobirise

Mart ayında binlerce deniz kaplumbağası Hindistan'ın doğusundaki bir plaja geldi. Kumun içine yumurta bıraktı. Bir buçuk ay sonra, küçük yavru kaplumbağalar kumdan çıktı. Denize gitmek istediler. Denizin yerini biliyorlar.
Ancak bu yol tehlikeli. Bazı hayvanlar ve kuşlar bu özel anı bekliyor. Yavru kaplumbağaları yemek istiyorlar. Birçok kaplumbağa denize ulaşamıyor.
Bu kaplumbağaların yeşil bir kabuğu var. Bu tür, en küçük deniz kaplumbağasıdır. Onlar tropikal okyanuslarda yaşıyor.
Geçmişte insanlar bu kaplumbağaları öldürdü. Bazı insanlar kaplumbağa eti yiyor. Derisini de kullanıyorlar.
Şimdi kurallar var. Çok fazla kaplumbağa öldürmek yasak. Bazı insanlar kaplumbağa yumurtaları ile yasadışı iş yapıyor. 

Binlerce yavru kaplumbağa, Hindistan'ın doğusundaki bir plajda yumurtadan çıktı. Bunlar zeytin yeşili deniz kaplumbağasıdır. Adını zeytin yeşili olan kabuğunun renginden alıyor. En küçük deniz kaplumbağasıdır ve tropikal okyanuslarda yaşar.
Mart ayında yüzlerce kaplumbağa plaja yerleşti ve kuma yumurta bıraktı. Bir buçuk ay sonra, küçük yavru kaplumbağalar kumdan çıkmaya başladı. Denizin nerede olduğunu biliyorlardı ve denize doğru ilerlemeye başladılar. Bu tehlikeli bir yolculuktu ve tüm kaplumbağalar bunu tamamlayamadı.
Geçmişte, insanlar et ve deri için zeytin yeşili deniz kaplumbağalarını öldürdüler. Şimdi kaplumbağa öldürmeyi sınırlayan kanunlar var. Fakat bazı insanlar bu kurallara uymaz. 

Binlerce zeytin yeşili deniz kaplumbağası, Hindistan'ın doğusundaki bir plajda yumurtadan çıktı. Bu deniz kaplumbağaları adını, zeytin yeşili olan kabuğundan alır.
Tüm deniz kaplumbağalarının en küçük ve en çok olanıdır ve Güney Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının tropik bölgelerinde yaşar.
Mart ayı sonlarında, kaplumbağalar kuma yumurta bırakmak için Gahirmatha plajına yerleşti. 5-8 Mayıs tarihleri arasında, küçük yavrular kumdan çıktı ve denize doğru yol aldı.
Zeytin yeşili deniz kaplumbağaları bir zamanlar et ve deri için öldürüldü. Yasal sınırlar öldürülen hayvan sayısını azalttı ancak yumurtalarıyla yasadışı bir endüstri hâlâ mevcuttur. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır