Protestolar 5. Gününde

31.05.2020

how to develop own website
Mobirise

George Floyd, siyahi bir Amerikalıydı. O, 46 yaşındaydı. Salı günü bir markete gitti. Alışveriş yaptı. Market çalışanları polisi aradı. “Bir kişi sahte 20 dolar verdi.” dedi.
Polis, George Floyd’u yakaladı. Bir polis, onu yere yatırdı ve dizini boğazına dayadı. Floyd “Nefes alamıyorum.” dedi ama polis devam etti. Yanındaki 3 polis olaya sessiz kaldı. Floyd’u hastaneye götürdüler. Fakat hastanede öldü.
Bir kişi bu olayı Facebook’tan canlı yayımladı. İnsanlar bunu televizyonlardan da izledi.
İnsanlar çok sinirliydi. Minneapolis’te protestolar başladı. Polis merkezlerini yaktılar. Bazı dükkânlara zarar verdiler. Yetkililer, 4 polisi görevden aldı. Ama olaylar devam etti. ABD’nin birçok şehrinde protestolar başladı.
Protestolar bugün 5. gününde ve muhtemelen daha devam edecek. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde protestolar devam ediyor. Protestoların başlangıcında salı günü yaşanan bir olay var.
46 yaşındaki siyahi Amerikalı George Floyd alışveriş yapmak için markete gitti. Ödeme yapmak için 20 dolar verdi. Çalışanlar para sahte diye polise haber verdi. Olay yerine gelen polis, Floyd'u gözaltına almak istedi.
Bu işlem sırasında olayı gören bir kişi, olayı baştan sona Facebook'tan canlı yayımladı.
Görüntülerde, bir polis memuru Floyd’a kelepçe takarak yere yatırıyor. Floyd'un boğazına diziyle dakikalarca bastırıyor. Floyd "Nefes alamıyorum" diyor ancak polis duruşunu değiştirmiyor. Floyd’u hastaneye kaldırıyorlar ama Floyd yaşamını yitiriyor.
Minneapolis ve Saint Paul'da hafta başından beri protesto düzenliyorlar. Gösterilerde çok sayıda bina yandı. Protestocular bazı dükkânları yağmaladı.
Olaylar Chicago, Los Angeles ve Memphis gibi ABD'nin birçok kentinde devam ediyor.
Yetkililer, olaya karışan polis memurlarını görevden aldı. O polis memurunu tutukladılar ve cinayetle suçladılar. 

Siyahi Amerikalı George Floyd ABD'nin Minneapolis kentinde, polis şiddeti sonucu hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra başlayan protestolar 5. gününde de devam ediyor.
Floyd'un salı günü yaşamını yitirmesi ABD kamuoyunda gündemin en önemli maddesi haline geldi.
Olayların başlangıç noktası olan Minneapolis kentinde sokağa çıkma yasağına rağmen bazı bölgelerde göstericiler eylemlerine devam ediyor.
"Floyd için adalet", "nefes alamıyorum" ve "polis şiddetine hayır" gibi sloganlar atan göstericiler, Floyd'un ölümünde sorumluluğu olan tüm polislerin yargılanmasını istiyor.
46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.
Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.
Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır