Fatih’in Portresi

28.06.2020

free website templates
Mobirise

Londra’da bir açık artırma yaptılar. Bu açık artırmada Fatih Sultan Mehmet’in bir resmini sattılar. Bu resmi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) satın aldı. İBB, resim için 770.000 sterlin (950.000 dolar) ödedi.
Resim, İtalyan ressam Gentile Bellini’ye ait olabilir. Onun öğrencilerine de ait olabilir. Resimde imza yok.
İBB bir açıklama yaptı. “Fatih Sultan Mehmet’in resmini satın aldık.” dedi.
Resim, 15. yüzyıla ait. Resimde Fatih Sultan Mehmet’in yanında bir kişi daha var. Onun sakalı yok ama üzerinde Osmanlı kıyafetleri var. O, Fatih’in oğlu olabilir.  

Londra’da yapılan açık artırmada Fatih Sultan Mehmet’in resmini 770 bin sterline (950 bin dolar) sattılar.
Resmin İtalyan ressam Gentile Bellini'nin atölyesinden çıktığını tahmin ediyorlar. Resmi, Bellini ya da öğrencilerinden biri yapmış olabilir.
Bu resmi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi satın aldı. Resim, Fatih Sultan Mehmet dönemine ait. Fatih’in günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal resmi var. İBB, resmi 770 bin sterline (950 bin dolar) satın aldı.
Resimde Fatih Sultan Mehmet’in yanında bir kişi daha var. Uzmanlar, sakalsız ama Osmanlı kıyafetleri içindeki bu erkek için “Fatih'in oğlu” diyor. Satışa sunulan resimde imza yok.
Resim, 15. yüzyılda yapılmış. Resim, Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 resimden biri.  

Fatih Sultan Mehmet’in portresi Londra’da yapılan açık artırmada 770 bin sterline (950 bin dolar) satıldı.
Portrenin İtalyan ressam Gentile Bellini'nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin ediliyor. Portrenin bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fatih Sultan Mehmet'in kendi döneminde yapılıp günümüze gelebilmiş üç orijinal portresinden birisini müzayede sonucu 770 bin sterline satın aldı.
Portrenin gizemlerinden biri Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen ikinci figür. Sakalsız ama Osmanlı kıyafetleri içindeki erkek figürünün Fatih'in 3 oğlundan biri olduğu düşünülüyor.
15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğu tahmin edilen portrenin bir diğer önemi de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olması. Portre son olarak özel bir koleksiyoncu tarafından 2015'te satın alınmıştı. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır