Bakteriler Uzayda Üç Yıl Yaşadı

30.08.2020

bootstrap themes
Mobirise

Japon bilim insanları bir araştırma yaptı. Bu araştırmada bazı bakteriler uzayda 3 yıl yaşadı.
Bu sonuca göre bir bakterinin bir gezegenden diğer gezegene gitmesi mümkün. Mesela bir bakteri 3 yılda Mars’tan Dünya’ya gelebilir.
Japon bilim insanları bazı bakterileri aldı. Bu bakterileri Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiler. Bu istasyon dünyadan 400 km yukarıda. Bakterileri istasyonun dışına koydular. Bu bakterileri güneşten, çok soğuktan, radyasyondan korumadılar.
3 yıl sonra bakterileri kontrol ettiler. Bakterilerin çoğu hayattaydı.
Japon bilim insanları bu testi daha yukarıda yapmak istiyor. Bu şekilde daha doğru sonuçlar etmek mümkün. 

Araştırmacılar bakterilerin uzayda en az üç yıl hayatta kaldığını ispatladı.
Japon bilim insanları radyasyona dirençli bir bakteriyi Uluslararası Uzay İstasyonu'na yolladı. Dünya yüzeyinden 400 km yukarıda yer alan bu istasyonun dışına bu bakterileri yerleştirdiler. Bakterileri güneş ışınlarına, aşırı soğuğa, kozmik ışınlara ve radyasyona karşı korumadılar.
Bakterileri üç yıl boyunca uzayın sert koşullarında beklettiler. 3 yılın sonunda bu bakterinin önemli bir kısmı hâlâ hayattaydı.
Tokyo Üniversitesinden bir profesör konuyla ilgili açıklama yaptı. "Laboratuvardaki testlerde bakterilerin yaşadığını gördük. Fakat yine de gerçek testi geçmiş olması beni rahatlattı" dedi.
Profesör ve ekibi şimdi aynı testi daha da yukarıda gerçekleştirmek istiyor. Bu şekilde çok daha gerçekçi sonuçlar elde etmek istiyorlar. 

Bakterilerin uzayda en az üç yıl hayatta kalabildiği ispatlandı.
Japon bilim adamlarının yaptığı son araştırmalar radyasyona dirençli bakterilerin dış etkenlere karşı korunmadan en az üç yıl hayatta kalabileceğini gösterdi. Bu süre örneğin Mars ve Dünya arasındaki mesafeyi bir cismin üzerinde kat etmek için yeterli.
Araştırmacılar Deinococcus isimli radyasyona dirençli bir bakteriyi dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na yolladı. Dünya yüzeyinden 400 km yukarıda yer alan bu istasyonun dışına yerleştirilen bakteriler güneşin direkt ışınlarına, aşırı soğuğa, kozmik ışınlara ve radyasyona karşı korunmadılar.
Üç yıl boyunca uzayın sert koşullarında bu şekilde bekletilen bakterilerin önemli bir kısmının hâlâ hayatta olduğu görüldü.
Tokyo Üniversitesi Yaşam Bilimleri Profesörü Akihiko Yamagaşi bir açıklama yaparak "Laboratuvarda yürüttüğümüz testlerden dayanacağını biliyorduk ancak yine de gerçek testi geçmiş olması beni rahatlattı" dedi.
Yamagaşi ve ekibi şimdi aynı testi Van Allen kuşağı olarak isimlendirilen bölgenin ötesinde gerçekleştirmek ve bu şekilde çok daha gerçekçi sonuçlar elde etmek istiyor. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır