İzinsiz Girmenin Cezası Yok

20.09.2020

simple website templates
Mobirise

Tatil için ikinci evinize gittiniz. Ama evde bazı insanlar var. Siz bu insanları tanımıyorsunuz. Onlar kapının kilidini kırmış ve içeri girmiş. Polisi aradınız ama polis size yardım etmiyor. Mahkemeye gitmek lazım.
Bu durum Fransa’da her gün oluyor. Bazı insanlar boş evlere giriyorlar, orada yaşıyorlar. Bu olay pandemi döneminde daha çok oluyor.
Fransa’da boş eve yani ikinci eve girmek suç değil. İnsanlar ev sahibinden izin almak zorunda değil. Mesela evinize bir kişi girdi. 48 saat içinde polise haber vermelisiniz. 48 saatten sonra polis size yardım edemez.
Ev sahibi o insanları evinden şiddet ile çıkaramaz. Çünkü cezası çok ağır.
Evi boşaltmak için mahkeme kararı lazım.  

Tatil yapmak için yazlığınıza gittiniz ama evinizde yabancı insanlarla karşılaştınız. Kilidi kırıp evinize girmişler ve bir süredir evinizde kalıyorlar. Polise haber veriyorsunuz ama polis, evi tahliye edemiyor çünkü onlar eve gireli 48 saatten fazla olmuş. Onları evden çıkarmak için mahkemeye gitmeniz gerekiyor.
Bu durum Fransa'da son derece normal. Bu konuyla ilgili haberler pandemi döneminde daha da artmış durumda.
Fransa yasalarına göre boş eve yabancıların yerleşmesi suç kabul edilmiyor. Ev boş ise insanlar ev sahibinin izni olmadan eve girebiliyor. Yabancılar eve girdikten sonra 48 saat içinde polise ihbar edilmeli. Aksi takdirde polis, evi boşaltmak için müdahale edemiyor.
Ev sahibi de şiddet kullanarak o yabancıları evinden çıkaramaz çünkü mahkeme ev sahibine 3 yıl hapis ve 30 bin euro para cezası verebilir. Tahliye için mahkeme kararı gerekir.  

Tatilinizi geçirmek için kendi yazlığınıza gittiniz ve evinizde yabancı insanlarla karşılaştınız. Kapının kilidini kırıp evinize yerleşmişler ve sizin bilginiz dışında bir süredir orada yaşıyorlar. Polise haber veriyorsunuz ama tahliye işlemi yapamayacaklarını söylüyorlar. Mahkemeye gitmeniz ve karar aldırmanız gerekiyor. Mahkeme 3 aydan başlayıp 2 yıla kadar uzayabiliyor.
Bu sıra dışı durum Fransa'da son derece olağan. Özellikle pandemiyle birlikte boş kalan ikinci evlerin işgal edilmesi hemen hemen her gün ülke basınında yer alıyor.
Fransa yasalarına göre ana ikametgâh olmayan boş eve yabancıların ev sahibinin rızası olmadan yerleşmesi haneye tecavüz sayılmıyor. Onlar eve yerleştikten sonra 48 saat içinde polise haber verilmezse, polisin tahliye için müdahale yetkisi bulunmuyor.
Yasa dışı yerleşimcileri şiddet kullanarak çıkartmaya çalışan ev sahibi 3 yıl hapis ve 30 bin euro para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Bu ceza evi işgal eden bireylere verilmesi muhtemel cezadan daha fazla.
Tahliye için mahkeme kararı gerekiyor. Dava sürecinde ise konuta yerleşen insanların evlerinin olup olmadığı inceleniyor. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır