Fatımilere Ait Altın

15.11.2020

Mobirise
Mobirise

Arkeologlar Kudüs'ün merkezinde altın buldular. Altınlar toprağın altındaydı. Bu altınlar çok eski. Altınlar Fatımi Devleti'ne ait.
Altınları, Ağlama Duvarı’nın yakınında buldular. Ağlama Duvarı Yahudiler için önemlidir.
Altınlar küçük bir testinin içinde idi. Altınlarda problem yoktu. Altınları temizlediler ve uzmanlara teslim ettiler.
Uzmanlar altınları inceledi. Altınlar 940-970 yıllarına ait.
Bu yıllarda Kudüs’ü Abbasi halifesi kontrol etti. Sonra Fatımiler Kudüs’ü aldı. Fatımilerin gücü 12. yüzyılda bitti. 

Bazı arkeologlar Kudüs şehrinin merkezinde bin yıllık testi buldular. Bu küçük testinin içerisinden Fatımilere ait altın paralar çıktı.
Testi, Ağlama Duvarı yakınlarındaki kazılarda ortaya çıktı. Yahudiler, Ağlama Duvarı’nı kutsal kabul ederler.
Paralar mükemmele yakın şekildeydi. Paraları temizlediler ve nümismatik uzmanlarına teslim ettiler. Uzmanlar paraları deşifre etti. Buna göre paraları 940-970 yılları arasında basmışlar.
O dönemde Kudüs'ün kontrolü Bağdat'ta yaşayan Abbasi halifesindeydi. Fakat Kudüs’ün kontrolünü Fatımi Devleti aldı. Fatımi Devleti de gücünü 12. yüzyılda kaybetti. 

Arkeologlar Kudüs şehrinin merkezinde bin yıllık gömü keşfetti. İçerisinden altın paralar çıkan gömünün Fatımilere ait olduğu tespit edildi.
Gömü, Yahudiler için kutsal kabul edilen mekânlardan biri olan Ağlama Duvarı yakınlarında bulundu.
Küçük bir testinin içerisinde bulunan paraların mükemmele yakın şekilde korunduğu ifade edildi. Paralar temizlenir temizlenmez de nümismatik uzmanlarınca deşifre edildi.
Buna göre 940 ila 970 yıllarında basılmış olan paralar oldukça radikal siyasi değişimlerin yaşandığı bir döneme denk geliyor.
O dönemde Kudüs'ün kontrolü Bağdat'ta yaşayan Sünni Abbasi halifesindeydi ancak Kudüs’ü kaybetti. Fatımi Hanedanı da gücünü 12.yy'da kaybetti ve sona erdi. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır