Dikey Tarla Kuruldu

13.12.2020

responsive site templates
Mobirise

Danimarka'da bir şirket var. Bu şirket, başkent Kopenhag’a çok yakın. Şirket, 14 katlı yeni bir bina yaptı. Bu bina dikey bir tarla. Orada sebzeler yetişiyor.
Sebzeler için sadece yapay ışık kullanıyorlar. Yani sebzeler güneş ışığını görmüyor. Binada 20 bin adet LED ışık var ve bunlar 24 saat açık. Bu tarladan yılda 15 defa ürün alacaklar.
Dikey tarlalarda sebzeler yetişiyor. Bu güzel fakat bu binalar çok elektrik tüketiyor. Bu şirket ise farklı bir çözüm buldu. Elektriği rüzgârdan üretiyor.
Bu tarlada suyu çok az kullanıyorlar. Normal tarlalarda ise su miktarı çok oluyor. Bu tarlada böcek ilacı kullanmıyorlar.
Müşterileri hazır. Müşteriler arasında yemek şirketleri, restoranlar ve marketler var. 

Danimarka'nın başkenti Kopenhag yakınlarındaki bir şirket 14 katlı binada sebze yetiştirmeye başladı.
Üretim için sadece yapay ışık kullanıyorlar ve sebzeleri güneş ışığı görmeden üretiyorlar. Binada 20 bin adet LED ışık günün 24 saati açık kalacak. Şirket yılda toplam 15 defa ürün almayı planlıyor.
Tarla tam kapasiteyle çalışacak ve bin ton ürün toplayabilecekler.
Bazı insanlar dikey çiftlikleri eleştiriyorlar çünkü onlar çok elektrik tüketiyor. Fakat bu şirket bu soruna rüzgâr enerjisi ile çözüm bulmuş. Şirket bu sayede sadece doğal enerji tüketerek üretim yapıyor. Şirket, elektrik tüketim miktarını açıklamadı fakat resmi belgelere göre sadece rüzgâr enerjisi ile ürettiği elektriği kullanıyor.
Tarla hem haşere ilacı kullanmıyor hem de normal tarlalardan çok daha az su tüketiyor. 

Danimarka'nın başkenti Kopenhag yakınlarında Nordic Harvest adlı bir şirket Avrupa'nın en büyük dikey tarlalarından birinde sebze yetiştirmeye başladı.
14 katlı binada sadece yapay ışıkla yetiştirilen sebzeler güneş ışığı görmeden üretilecek ve piyasaya sürülecek. Binada 20 bin adet LED ışık günün 24 saati yanık tutulacak. Bu sayede yılda toplam 15 defa ürün alınması planlanıyor.
Tarla tam kapasiteyle çalıştığı zaman bin ton ürün hasat edilebilecek.
Dikey çiftliklere yöneltilen en büyük eleştirilerin başında yüksek elektrik tüketimi var. Fakat şirket bu soruna da rüzgâr enerjisinden elde edilen elektrikle çözüm bulmuş.
Nordic Harvest da bu sayede sadece doğal enerji tüketerek üretim yapıyor. Şirket, tüketim miktarını açıklamaktan kaçınsa da resmi belgeler, rüzgâr enerjisinin sağladığı elektrikten başka enerji kullanılmadığını gösteriyor.
Tarlanın diğer bir özelliği de haşere ilacı gibi kimyasalları kullanmaması. Ayrıca çiftlik normal bir tarladan 250 kat daha az su tüketiyor.
Danimarka'daki tarlanın ürünleri şimdiden ayırtılmış durumda. Müşterilerin isimleri açıklanmasa da aralarında yemek şirketleri, restoranlar ve hatta süpermarketler olduğu biliniyor. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır