Hoparlör, Cinayeti Çözdü

27.12.2020

online web builder
Mobirise

Almanya’da bir cinayet davası vardı. Bu davayı bir hoparlör ile çözdüler. Polis, cinayet mahallinde bir hoparlör gördü. Hoparlörün internet bağlantısı vardı.
Polis, ses kayıtları için mahkemeden izin istedi. Mahkeme bu talebi ilk defa kabul etti.
Hoparlör’ün markası Amazon idi. Polis, Amazon şirketi ile görüştü ve ses kayıtlarını aldı. Ve polis, cinayetin şeklini ses kayıtlarından öğrendi.
Bu kayıtlar otomatik olmuyor. Kayıt için bazı kelimeleri söylemek lazım. Sonra kayıt başlıyor ve hoparlördeki kırmızı ışık yanıyor.
Polis, bu ses kayıtlarını mahkeme kararı ile alıyor. 

Almanya’da bir cinayet davasını, internet bağlantılı hoparlörler sayesinde karara bağladılar.
Güvenlik güçleri mahkemeden ses kayıtlarına ulaşmayı talep etti. Mahkeme bu talebi kabul etti ve ülkede bir ilk gerçekleşti.
Alman güvenlik güçleri, Amerikalı teknoloji şirketi Amazon'dan ses kayıtlarını talep etti. Amazon şirketi, ses kayıtlarını Alman müfettişlere verdi ve böylece cinayetin yapılış şekli ortaya çıktı.
Ses kayıtlarını almak için bazı şartlar var elbette. Bilgiyi tam olarak belirtmek, soruşturmanın ilerlemesi için bu bilgilerin gerekli olması gibi.
Hoparlördeki kayıt işlemi otomatik olarak başlamıyor. Kayıt işlemini başlatmak için kullanıcının anahtar kelimeleri söylemesi gerekiyor. Anahtar kelimeleri söyleyince kayıt başlıyor ve hoparlör üzerinde kırmızı bir ışık yanıyor.
Güvenlik güçleri bu bilgilere mahkeme kararı ile ulaşabiliyor. 

Almanya’da bir cinayet davası, internet bağlantılı hoparlörlerin kaydettiği bilgilerin delil olarak kullanılmasıyla karara bağlandı.
Soruşturmayı yürüten güvenlik güçleri mahkemeden ses kayıtlarına ulaşmayı talep etti. Mahkeme bu talebi kabul ederek ülkede bir ilke imza attı.
Mahkemenin isteği üzerine Amerikalı teknoloji devi Amazon'un Echo markalı hoparlöründeki ses kayıtları Alman müfettişlerin kullanımına sunuldu ve böylece mağdurun odasında cinayetin nasıl gerçekleştiği anlaşıldı.
ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde de bu yönteme mahkemelerde başvurulabiliyor.
Kayıtların güvenlik güçleri tarafında temin edilebilmesi için ise bazı yasalara uyulması gerekiyor. Aranılan bilginin tam olarak belirtilmesi ve bu bilgilere başvurmanın gerekliliğinin kanıtlanması da şartlar arasında.
Kayıt işlemin yapılması ise otomatik olarak gerçekleşmiyor. Hoparlörün kayıt işlemine geçebilmesi için kullanıcının anahtar kelimeleri sistemin adı ile birlikte söylemesi gerekiyor. Anahtar kelimenin söylenmesi ile birlikte başlayan kayıt ise hoparlördeki bir kırmızı ışık sayesinde görülebiliyor. Kayıt süresince elde edilen veriler depolanıyor ve güvenlik güçleri bu bilgilere mahkeme kararı ile ulaşabiliyor. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır