Arjantin, Kürtajı Kabul Etti

04.01.2021

develop own website
Mobirise

Arjantin Senato’su önemli bir konuyu görüştü. Senato’nun toplantısı 12 saat devam etti. Toplantının sonunda kürtaja izin verdiler. Senato’da 38 kişi yasayı kabul etti, 29 kişi kabul etmedi. Arjantin Devlet Başkanı da yasaya destek verdi. Devlet Başkanı muhtemelen yasayı onaylayacak.
Yasaya göre kadınlar, hamileliğin 14. haftasına kadar kürtaj yapabilir. Arjantin'deki bazı kadınlar buna çok sevindi.
Arjantin'de mevcut yasalara göre kürtajın cezası var. Kürtaja sadece iki durumda izin var: 1- Tecavüz 2- Annenin sağlığının tehlikede olması
Arjantin'de kürtaj konusunu çok tartışıyorlar. Bu konuda iki farklı görüş var. Bazı insanlar kürtaja "cinayet" diyor, bazı insanlar ise “yasal bir hak” diyor. 

Arjantin, Latin Amerika’da kürtaja izin veren ilk büyük ülke oldu. Senato, 12 saat süren oturumun ardından kürtaja izin veren yasayı kabul etti. Yasa, hamileliğin 14. haftasına kadar kürtaj yapılmasına izin veriyor.
Senatonun 38 üyesi kabul oyu kullanırken, 29 üye yasaya karşı çıktı. Senato’nun yasayı kabul etmesi yeterli değil. Devlet Başkanı’nın da yasayı imzalaması lazım. Fakat Devlet Başkanı yasaya zaten destek verdiği için büyük ihtimalle yasayı onaylayacak.
Devlet Başkanı’nın yasayı onaylaması hâlinde Arjantin, kürtaja izin veren Latin Amerika'daki ilk büyük ülke olacak.
Arjantin'de mevcut yasalara göre kürtaj yaptıran kadınlara ceza veriyorlar. Sadece tecavüz veya annenin sağlığının tehlikede olması durumlarında kürtaja izin veriyorlar.
Arjantin'de sağ görüşlü insanlar kürtajı "cinayet" olarak nitelerken, sol görüşlü insanlar “yasal bir hak” olarak görüyor. 

Arjantin'de Senato, 12 saat süren oturumun ardından kürtajı yasallaştıran yasayı kabul etti. Senatonun 38 üyesi lehte oy kullanırken, 29'u yasaya karşı çıktı, bir üye çekimser kaldı.
Devlet Başkanı Alberto Fernandez yasaya destek verdiği için yasanın Senato tarafından kabul edilmesi, bu konudaki son adım olarak görülüyordu.
Yasanın Senatoda kabul edilmesi, Arjantin'deki kadın hareketi tarafından zafer olarak nitelendirildi.
Devlet Başkanı Fernandez yasayı onaylarsa Arjantin, Latin Amerika'da kürtaja izin veren ilk büyük ülke olacak.
Yasa, hamileliğin 14. haftasına kadar kürtaj yapılmasına olanak tanıyor.
Arjantin'de mevcut yasalar çerçevesinde kürtaj yaptıran kadınlar cezalandırılıyor. Sadece tecavüz sonucu olması veya annenin sağlığını tehlikeye atması durumlarında gebeliğin sonlandırılmasına izin veriliyor.
Kürtaj, Arjantin'de sık sık tartışma konusu oluyordu. Sağ görüşlü kesimler kürtajı "soykırım" ve "cinayet" olarak nitelerken, feministler ve sol görüşlüler bunun yasal bir hak olduğunu savunuyor. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır