Perseverance, Mars’a İndi

28.02.2021

online site builder
Mobirise

Perseverance, NASA’nın robotu. O, 30 Haziran 2020’de Dünya’dan ayrıldı. Perseverance, geçen hafta Mars’taki Jezero’ya indi. Orası özel bir bölge. Çünkü Jezero’da su vardı, bilim adamları buna inanıyor. Bu yolculuk 7 ay sürdü. Perseverance, 480 milyon kilometre yolculuk yaptı.
NASA, Perseverance’in inişini canlı yayımladı. İnsanlar bu olayı izledi. Perseverance, inişte çok hızlıydı. O, büyük bir paraşüt ile yavaşladı.
Perseverance, Mars’ta inceleme yapacak. O, Mars’tan fotoğraf ve ses gönderdi.
Perseverance’in üzerinde özel kameralar ve mikrofonlar var. Bu kameralar ile Mars’ı incelemek mümkün. Mikrofon ile de Mars’taki sesleri dinlemek mümkün.
Perseverance’in 6 tekerleği, 23 kamerası var. O, 1.025 kilogram. Perseverance, Mars'ta iki yıl kalacak. 

NASA’nın Perseverance adlı keşif aracı 7 ay süren yolculuğunu tamamladı. Perseverance, 480 milyon kilometrelik yolculuktan sonra Mars’a indi.
NASA, Perseverance’ın Mars’a inişini sosyal medya hesabından canlı yayımladı. Perseverance, Mars’a 21 bin kilometre hızla yaklaştı. Perseverance, dev bir paraşüt sayesinde yavaşladı.
Perseverance, 30 Haziran 2020’de Dünya’dan ayrıldı ve geçen hafta Jezero kraterine indi.
Robotun üzerindeki en önemli araçlardan biri Supercam. Bu kamera, Mars’ın zeminini ve kaya tabakalarını inceleyecek. Perseverance, Mars’ın hangi maddelerden oluştuğunu araştıracak. Supercam’daki mikrofon ile Mars’taki sesleri dinlemek de mümkün.
6 tekerleği olan Perseverance'ın üzerinde 23 kamera ve 2 mikrofon bulunuyor. Perseverance, Dünya'ya çok sayıda görüntü gönderecek. Onun, Mars'ta en az iki yıl kalması planlanıyor.  

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Perseverance adlı keşif aracı 7 ay süren 480 milyon kilometrelik yolculuğun ardından Mars’a indi.
NASA’nın sosyal medya hesabından canlı yayımladığı inişte, saatte 21 bin kilometre hızla Mars’a yaklaşan araç, dev bir paraşüt kullanılarak yavaşlatıldı.
Florida’dan 30 Haziran 2020’de fırlatılan Perseverance, Kızıl Gezegen olarak bilinen Mars’tan ilk fotoğrafını gönderdi.
Jezero kraterine inen robot, Mars’ta var olduğu tahmin edilen hayatın kalıntılarını analiz edecek.
Robotun üzerindeki en önemli araçlardan olan Supercam, Mars’ın atmosferini, zeminini ve kaya tabakalarını inceleyecek. Böylece gezegenin hangi maddelerden oluştuğu sorusuna yanıt aranacak. Supercam’daki mikrofon sayesinde gezegendeki seslerin de kaydı alınabilecek.
Üzerinde 23 kamera ve bir çift mikrofon olan Perseverance’ın, Dünya’ya çok sayıda özel görüntü yollaması bekleniyor.  

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır