Çin’de Bir Emsal Karar

28.02.2021

best css templates
Mobirise

Çin’de bir erkek, karısından ayrılmak istedi. Geçen yıl Pekin’de dava açtı.
Kadın, önce boşanmak istemedi. Çünkü onların çocukları var. Sonra kocasından tazminat istedi. Çünkü kocası ona ev işlerinde yardım etmedi. Yeni kanuna göre buna hakkı var. Önceki kanunda böyle bir tazminat mümkün değildi.
Bu dava Çinliler için önemli. Çünkü ilk defa bu konuda bir dava var. Hâkim, bu hafta karar verdi. Dava sonunda onların 5 yıllık evliliği bitti. Erkek, karısına bir defa 7.739 dolar tazminat ödeyecek. Ayrıca her ay 310 dolar nafaka ödeyecek.
İnsanlar Çin’de bu konuyu konuşuyor. Bazı insanlar bu tazminatı çok az buldu.  

Çin'in başkenti Pekin'deki bir boşanma davasında hâkim bu hafta kararını açıkladı. 5 yıl süren evlilikte ev işlerine yardım etmeyen adam, karısına 7.739 dolar tazminat ödeyecek.
Çin’de bu yıl yürürlüğe giren yasaya göre eşlerin böyle bir tazminat talep etmesi mümkün.
Boşanmak istemeyen kadın, ev işlerine yardım etmediği için kocasından tazminat talep etti.
Ayrıca karara göre adam, eşine aylık yaklaşık 310 dolar nafaka ödeyecek.
Sosyal medya kullanıcılarından bazıları tazminat miktarını düşük buldu.
Çinli evli kadınlar ücret almadan evde ortalama 4 saat çalışıyor.  

Pekin’de bir boşanma davasında mahkeme, bir adamın beş yıl boyunca ev işleri yapan eşine tazminat ödemesine karar verdi.
Bu önemli davada kadın, ev işlerini yapması karşılığında 7 bin 739 dolar tazminat alacak. Karar sosyal medyada büyük bir tartışma başlattı. Bazıları beş yıllık emeğin karşılığı olarak verilen tazminatı düşük buldu.
Mahkeme kayıtlarına göre soyadı Chen olan adam, geçen yıl Wang soyadlı eşinden ayrılmak için dava açtı. Başlangıçta boşanmak istemeyen Wang, sonrasında Chen'in ev işlerine ve çocuklarının bakımına hiç yardım etmediğini söyleyerek tazminat talep etti.
Mahkeme, Chen'in Wang'a aylık 310 dolar nafaka ve ev işleri için 7 bin 739 dolar tazminat ödemesine karar verdi. Karar, Çin'in kabul ettiği yeni medeni kanuna dayanarak alındı.
Önceki medeni kanunda bu tür tazminatlara yalnızca evlilik sözleşmesinde yer verilmesi durumunda karar verilebiliyordu.

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır