Gemi, Süveyş Kanalı’nı Kapattı

28.03.2021

free website maker
Mobirise

Süveyş, Mısır’da bir kanal. O, dünyanın en önemli kanallarından biri. Kanalın uzunluğu 193 km. Her yıl yaklaşık 18 bin gemi oradan geçiyor. Süveyş Kanalı, Asya ve Avrupa arasındaki ticari gemiler için çok önemli.
24 Mart’ta bir gemi Süveyş Kanalı’nda kaza yaptı. O gemi, Çin’den Hollanda’ya gidiyor. Süveyş Kanalı, ulaşıma kapandı. Şu an 320 gemi kanaldan geçmek için bekliyor. Bu gemilerden bazısı petrol taşıyor. Bu yüzden Avrupa’da petrol fiyatları yükseldi.
Gemi, Japon bir şirkete ait. Gemi, 220 bin ton. Onu kurtarmak çok zor. Çünkü çok büyük ve çok ağır. Geminin uzunluğu 400 metre. 20 bin konteyner taşıyabilir.
Gemiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor. Geminin sahibi Japon firma, kaza sebebi ile özür diledi. 

Mısır’da bulunan Süveyş Kanalı, Asya ve Avrupa arasındaki ticari gemiler için çok önemli. Her yıl kanaldan yaklaşık 18 bin gemi geçiyor. Süveyş, dünyanın en önemli su yollarından biri.
Tüm küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'si bu kanaldan geçiyor. Asya ve Avrupa arasında giden gemiler 193 km uzunluğundaki bu kanalı kullanıyor.
Japon bir firmaya ait olan 400 metre uzunluğundaki yük gemisi 24 Mart’ta Süveyş Kanalı’nda kıyıya çarptı ve kanalda sıkıştı. Gemi, Çin’den Hollanda’ya giderken bu kaza oldu. Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan kanalda trafik durdu. 320’dan fazla gemi kanalın açılmasını bekliyor.
Yetkililer, 220 bin tonluk gemiyi kurtarmaya çalışıyor ama kanal hâlâ kapalı. 

Mısır'da bir yük gemisinin karaya oturması nedeniyle ulaşıma kapanan Süveyş Kanalı’nı açma çalışmaları devam ediyor. Geminin dev boyutlarda olması kurtarma çalışmalarının da güçlükle ilerlemesine neden oluyor.
Şimdiden kanalda yüzlerce yük gemisi sıralandı. Çalışmalar uzarsa dünya ticareti bu durumdan olumsuz etkilenecek. Karaya oturma haberinin duyulmasının ardından petrol fiyatlarında yükselme oldu. Birçok gemi de kaza dolayısıyla rotasını değiştirdi.
Her yıl yaklaşık 18 bin geminin geçtiği, Asya ve Avrupa arasında ticari gemilerin en önemli güzergâhlarından Süveyş Kanalı, dünyanın en önemli su yollarından biri olarak gösteriliyor.
Japon firma Shoe Kisen’in sahibi olduğu 400 metre uzunluğundaki 20 bin konteyner taşıma kapasiteli yük gemisi 24 Mart'ta rotadan çıkıp, kıyıya çarparak kanalda sıkışmıştı.
Gemi, Çin’den Hollanda’nın Rotterdam Limanı’na giderken karaya oturmuştu.
220 bin tonluk geminin kurtarılması için yapılan çalışmalar beşinci gününü doldururken, geminin tekrar yüzdürülmesi sağlanamadı. 

No special actions required, all sites you make with Mobirise are mobile-friendly. You don't have to create a special mobile version of your site, it will adapt automagically.

Cut down the development time with drag-and-drop website builder. Drop the blocks into the page, edit content inline and publish - no technical skills required.

Choose from the large selection pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, slider, responsive image gallery with, parallax scrolling, sticky header and more.

FACEBOOK COMMENTS WILL BE SHOWN ONLY WHEN YOUR SITE IS ONLINE

© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır