Koronavirüs ve Hayat  

07.03.2020

how to develop free website
Seviye 1
New York'ta özel bir pazar var. O pazara borsa diyorlar. Büyük şirketler orada iş yapıyor. Geçen hafta borsa çok kötüydü. Birçok şirket para kaybetti.
Diğer ülkelerde de durum benzer. Bu ülkeler örneğin Japonya, İtalya ve Almanya. 
Uzmanlar, problemin sebebi koronavirüs, diyor. İnsanlar virüsten korkuyor. Virüs, iş hayatı için çok kötü. İnsanlar seyahat etmek istemiyor. Turizm için de kötü. 
Dünyada 100.000 koronavirüs hastası var. Bu tüm dünyada bir sorun. Durum çok ciddi. 
ABD'li yetkililer, ABD halkı güvende, diyor. ABD halkının riski yüksek değil. Fakat ABD'de koronavirüs nedeniyle bazı okullar tatil oldu. 
Seviye 2
Geçen hafta piyasalar için çok kötüydü. New York Borsası büyük bir düşüş yaşadı. 2008'deki küresel mali krizden bu yana yaşanan en kötü düşüştü. Bu Japonya, İtalya ve Almanya'da da oldu.
Uzmanlar, ana nedenin koronavirüs olduğunu söylüyor. Virüs, iş hayatını, alışveriş merkezlerini ve turizmi olumsuz etkiledi. Cuma günü, Dünya Sağlık Örgütü virüs riskinin son derece yüksek olduğunu söyledi. Bu, tüm dünya için bir sorun.
Dünyada 100.000'den fazla insan hasta, çoğu Çin'de. Bununla birlikte, ABD hükümeti ABD'deki insanlar için riskin düşük olduğunu söyledi. Fakat ABD'de koronavirüs nedeniyle bazı okullar tatil oldu.
Seviye 3
Geçen hafta piyasalar 11 yıldan fazla bir süredir gördüğü en kötü haftayı gördü. Dow Jones cuma günü 357 puan ve tüm hafta 3.500 puan kaybetti.
Bu, en büyük haftalık puan kaybı ve ekim 2008'den bu yana küresel mali krizdeki en büyük kayıptı.
Ekonomi uzmanları çoğunlukla koronavirüsü suçluyorlar. Koronavirüsün işletmelere, alışveriş merkezlerine ve turizme zarar verdiğini söylüyorlar. Japonya, İtalya ve Almanya'daki küresel pazarların hepsi benzer düşüşler yaşadı.
Yetkililer, ABD'deki koronavirüs vakalarında bir artış olabileceğini söylüyor. Cuma günü, Dünya Sağlık Örgütü virüsün küresel riskini en üst düzeye çıkardı. Ancak, Trump yönetimi çarşamba günü Amerika halkı için riskin düşük olduğunu söyledi.
Fakat ABD’nin Pensilvanya eyaletinde koronavirüs nedeniyle beş okula ara verildiği açıklandı. Eğitimin tekrar ne zaman başlanacağı konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır