Acayip Bir Uygulama

12.03.2020

bootstrap template
Seviye 1
Koronavirüs (Covid-19) Çin'in Vuhan kentinde başladı. Dünyaya yayıldı. Şu ana kadar dek 4 bin 200’ün üzerinde kişi öldü. Virüs sebebiyle insanlar panik yapıyor. Asyalı birçok insanda virüs yok ama insanlar onlara tepki gösteriyor. Bazen onlara ırkçı hareketler yapıyorlar. Bunun son örneği ise Suudi Arabistan'da oldu.
Saudi Aramco, ülkenin en büyük petrol ve doğal gaz şirketi. Şirket, genel merkezinde bir uygulama yaptı. Şirketin Asyalı bir çalışanı kostüm giydi. Kostümde dezenfektan var. İnsanlar o dezenfektan ile ellerini temizliyor. Bu uygulama sebebiyle insanlar şirketi eleştirdi.
Çalışan Asyalı bir erkekti. Bu sebeple insanlar şirketi ırkçılık ile suçladı. Şirket, çalışanı ile adeta dalga geçti.
İnsanlar bu görüntüleri sosyal medyada paylaştı. Kısa sürede pekçok insan bu fotoğrafları gördü. Şirketi bir müddet sonra fotoğrafları sildi. Şirket, resmi Twitter hesabından açıklama yaptı ve özür diledi.
Seviye 2
Çin'in Vuhan kentinde başlayarak dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) yüzünden şimdiye kadar 4 bin 200’ün üzerinde kişinin öldü. Koronavirüs panik yaratmaya devam ediyor. Asyalı birçok insanda virüs yok ama insanlar onlara tepki gösteriyor. Bazen onlara ırkçı hareketler yapıyorlar. Bunun son örneği ise Suudi Arabistan'da oldu.
Ülkenin en büyük petrol ve doğal gaz şirketi Saudi Aramco, genel merkezinde bir uygulama başlattı. Asyalı bir çalışanına el dezenfektanı kostümü giydirdi. Kostümün üzerinde "Sizlere Aramco'dan bir hediye" yazıyor. İnsanlar, bu ırkçı hareketinden dolayı şirketi eleştirdiler.
Çalışanın, virüsün geldiği coğrafyadan olması ırkçılık suçlamalarına neden oldu. Çalışanıyla dalga geçer gibi davranan şirket bu uygulamayı terk etti.
Kısa süre içinde sosyal medyada yayılan görüntülerden sonra şirket fotoğrafları kaldırdı. Şirket, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile özür diledi.
Seviye 3
Çin'in Vuhan kentinde başlayarak dünyaya yayılan ve şimdiye dek 4 bin 200’ün üzerinde kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs (Covid-19) salgını, panik yaratmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle birçok Asyalı, koronavirüs taşımasa da ırkçı söylemlerle karşı karşıya kalıyor. Bunun son örneği ise Suudi Arabistan'da görüldü.
Ülkenin en büyük petrol ve doğal gaz şirketi Saudi Aramco, Dahran'da bulunan genel merkezinde tepki çeken bir uygulamaya imza attı. Asyalı bir çalışanına el dezenfektanı kostümü giydirerek "Sizlere Aramco'dan bir hediye" notuyla etrafta dolaştıran şirket, ırkçı yaklaşımı nedeniyle tepki topladı.
Çalışanın, virüsün geldiği coğrafyadan olması ırkçılık suçlamalarına neden olurken, çalışanıyla adeta dalga geçen bu uygulama, modern kölelik söylentilerini de beraberinde getirdi.
Kısa süre içinde sosyal medyada yayılan görüntülerin ardından fotoğrafları kaldıran şirket, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada özür diledi.© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır