Rapor Boeing'i Suçladı

15.03.2020

website templates
Seviye 1
10 Mart 2019’da Etiyopya’da bir uçak düştü. Kazada 157 kişi öldü. Bu uçak Etiyopya Hava Yollarına aitti. Uçağı ABD’li Boeing yaptı. Uçak Boeing 737 Max idi. Etiyopya bu hafta bir rapor yayımladı. Rapor 136 sayfa. Rapora göre kazanın sebebi Boeing.
Bu kazadan birkaç ay önce Endonezya uçağı düştü. O uçak da Boeing 737 Max idi. O kazada da herkes öldü. Her iki uçak da yeniydi.
Ara rapora göre uçakta hatalar vardı. Rapora göre de Boeing 737 Max uçaklarında yazılım hatası var. Bu sistem pilotların uçağı manuel kontrolüne izin vermiyor. Raporda “Kaza öncesinde uçaktaki tüm kontrolleri yaptık. Hiçbir teknik sorun yoktu.” yazdı. Raporda pilot hatası ile ilgili bilgi de yok.
ABD'li Boeing geçen yıl kazalar için özür diledi. 737 Max tipi uçakların yazılımını güncelledi.
Dünyadaki hava yolu şirketleri, bu kazalardan sonra Boeing 737 Max uçakların uçuşunu durdurdu.
Seviye 2
Geçen yıl 10 Mart 2019’da Etiyopya’da, 157 kişinin ölümüne neden olan uçak kazası oldu. Uçak başkent Addis Ababa’dan hareketinden dakikalar sonra düştü.
Bu hafta Etiyopya Ulaştırma Bakanlığı bir rapor yayımladı. Rapor 136 sayfa. Rapor kazanın birinci yıl dönümünde uçak üreticisi Boeing’i suçladı. Rapora göre uçakta tasarım hataları var. Rapora göre, Boeing 737 Max tipi uçaklardaki bir hata kazaya sebep oldu. Bu sistem pilotların uçağı manuel kontrol etmesine izin vermedi.
Rapora göre kaza öncesinde uçaktaki tüm kontroller yapıldı ve hiçbir teknik soruna rastlanmadı. Raporda, pilot hatası olduğuna ilişkin bir bilgi yok.
29 Ekim 2018'de, Endonezya'da Boeing 737 Max 8 tipi uçak, havalandıktan kısa bir süre sonra düştü. 189 kişinin öldüğü bu kaza, bu tip uçakların ilk kazasıydı.
Boeing, kazalarda ölenler için özür diledi ve 737 Max tipi uçakların yazılımını güncelledi.
Dünyadaki hava yolu şirketleri, bu kazalar sonrası Boeing 737 Max uçakların uçuşunu durdurdu.
Seviye 3
Etiyopya, 157 kişinin ölümüne neden olan uçak kazasının birinci yıl dönümünde uçak üreticisi Boeing’i sorumlu gösterdi.
Etiyopya Ulaştırma Bakanlığının yayımladığı ara raporda, başkent Addis Ababa’dan hareket ettikten dakikalar sonra yere çakılan uçakta tasarım hatalarının bulunduğuna dikkat çekildi. Raporda, Boeing 737 Max tipi uçaklarda kullanılan bir sistemin uçağın burnunu aşağı doğru yönelterek kazaya sebep olduğu bildirildi. Bu sistemin pilotların hava aracını manuel kontrol etmesine imkan vermediği belirtildi.
Ayrıca, raporda Boeing’in 737 NG tipi uçaklardan 737 Max tipi uçaklara geçen pilotlara verdiği fark eğitiminin yetersizliğine işaret edildi. Raporda, kaza öncesinde uçaktaki tüm kontrollerin yapıldığı ve hiçbir teknik soruna rastlanmadığı aktarıldı.
Nisan 2019'da açıklanan ön raporla benzerlikler taşıyan 136 sayfalık raporda, pilot hatası olduğuna ilişkin bir bilgiye yer verilmedi.
Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da 10 Mart 2019’da Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.
29 Ekim 2018'de, Endonezya'da Boeing 737 Max 8 tipi uçak, havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.
Kazalarda hayatını kaybedenler için özür dileyen ABD'li uçak üreticisi Boeing, 737 Max tipi uçaklardaki bir yazılımı güncellemişti.
Dünyadaki hava yolu şirketleri, bu kazalar sonrası Boeing 737 Max uçakların uçuşunu durdurmuştu.© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır