Koronavirüs Rehberi

17.03.2020

create a website for free
Seviye 1
NHS, bir internet sitesi ve İngiltere ulusal sağlık sistemi ait. Bu sitede koronavirüs (Kovid-19) rehberi var. Rehber koronavirüs şüphelilerine “7 gün evde oturun, doktora veya hastaneye gelmeyin.” diyor. Koronavirüs belirtileri şunlar: yüksek ateş ve öksürük.
İngiltere, “111” numarasından telefonda acil sağlık tavsiyesi veriyor. Mesela bir kişi var ama o kişi iyi olmuyor. Daha kötü oluyor. Bu kişi 111 numarasını arayabilir. Veya bir kişi var. 7 gün evde oturdu ama hâlâ hasta. Bu kişi de 111 numarasını arayabilir. Rehberde şunlar da yazıyor: Herkes için Kovid-19 testi yok. Evde oturun, şimdilik bu yeterli.
İngiliz hükümetinin bir tavsiye planı daha var. 70 yaşından büyük kişiler de 4 ay evde otursun.
İngiliz hükümeti, İngiltere’de on binlerce kişi hasta olacak, diyor. Bu bir tahmin. Hükümet, bu tahmine göre hazırlık yapıyor. İngiltere’de şimdi 5 bin solunum cihazı var. Bu sayı az. İngiltere çok fazla solunum cihazı üretecek.
Seviye 2
İngiltere ulusal sağlık sistemi NHS’de koronavirüs (Kovid-19) rehberi yayımlandı. Rehber, yüksek ateşi ve kuru öksürüğü olan kişilerin 7 gün boyunca evde kalmalarını istiyor. Bu belirtileri olan kişilerin doktora veya hastaneye gelmemesini istiyor.
Hastalar, durumlarının kötüleşmesi veya 7 günde iyileşmemesi durumunda "111" numarasını arayacak. “111” telefonda acil sağlık tavsiyesi verilen numaradır. Rehbere göre, vatandaşlara ilk aşamada Kovid-19 testi yapılmayak. Vatandaşlar önce kendilerini eve kapatacak, şimdilik bu yeterli olacak.
İngiliz hükümetinin yaşlı insanlara da bir tavsiye planı var. İngiltere, 70 yaşın üzerindeki vatandaşlardan 4 aya kadar evde kalmalarını isteyecek.
İngiliz hükümeti, koronavirüsün yayılması hâlinde hasta sayısının on binleri bulmasını bekliyor. Hükümet,ülkedeki tıbbi ekipman üreticilerinden çok fazla solunum cihazı üretmelerini istedi. İngiltere'de, şu anda toplam 5 bin solunum cihazı bulunuyor.    
Seviye 3
İngiltere’nin ulusal sağlık sistemine ait olan NHS internet sitesindeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) rehberinde, yüksek ateşi ve kuru öksürüğü olanlardan 7 gün boyunca kendilerini eve kapatmaları istendi. Bu belirtileri bulunanların doktora veya hastaneye başvurmaması istendi.
Rehberde, İngilizlere sadece durumları ağırlaşırsa veya belirtiler 7 günde iyileşmezse "111" numarasını aramaları tavsiye edildi. “111” telefonda acil sağlık tavsiyesi verilen numaradır. Rehberde, vatandaşlara ilk aşamada Kovid-19 testi yapılmayacağı, kendilerini eve kapamalarının yeterli olacağı vurgulandı.
İngiliz hükümetinin 70 yaşın üzerindeki vatandaşlara da 4 aya kadar eve kapanmalarını tavsiye etmeye hazırlandığı belirtiliyor.
Öte yandan İngiliz hükümeti, salgının ağırlaşması hâlinde yoğun bakıma ihtiyaç duyacak hastaların sayısının on binleri bulmasını bekliyor. Hükümet, bu senaryoya hazırlık kapsamında, ülkedeki tıbbi ekipman üreticilerine "çok fazla solunum cihazı üretmeleri" çağrısı yaptı. İngiltere'de, hâlihazırda toplam 5 bin solunum cihazı bulunduğu belirtiliyor.© Copyright 2021 Misafirler
All Rights Reserved
Tüm Hakları Saklıdır